а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бессилен

бессилниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10109
Што е без сила.
Англиски: feeble
Примери:
бессилен маж
бессилна војска
Изведенки
1. бессилно прил.
Пример: Бессилно се бореше.
2. бессилност ж.