а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бессилие

мн. бессилија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 28804
бессилност, слабост, немоќ
Англиски: impotence
Употреба: Архаизам
Примери:
страшно бессилие
Нас не нѐ обедини ни стравот, ни бессилието, туку свесната акција на револуционерите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК