а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бессознание

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12039
бесвест
Англиски: unconsciousness
Употреба: Медицина
Примери:
длабоко бессознание
Изрази
Паѓа во бессознание - се онесвестува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК