а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бессолзен

бессолзниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 49051
Што е без солзи.
Англиски: tearless
Примери:
Ти, бессолзна мајко, проголтни најгорчлив јад!
бессолзно липање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК