а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бестрага

Вид збор: Прилог
Ранг: 17861
Непознато каде, во неврат.
Англиски: to hell
Примери:
Одовде е посигурно, но бестрага е далеку.
Како стрела згина писарот бестрага.
Изрази
Отиде (фати) бестрага - отиде во неврат, исчезне.
Одете бестрага!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК