а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесчесник

мн. бесчесници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што не е чесен.
Англиски: crook
Примери:
Бесчесникот ги напаѓаше незаштитените девојки.
Бесчесници ги ограбуваа напуштените манастири.
Изведенки
бесчесница ж.
мн. бесчесници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи