а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

билет

мн. билети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4347
1. Карта за превоз.
Англиски: ticket Француски: billet Албански: biletë
Употреба: Транспорт
Примери:
Резервира билет за Канада.
Автобуски билет.
Возен билет.
Повратен билет.
Повластени билети.
Три билета.
2. Влезна карта, влезница.
Англиски: ticket Француски: billet Албански: biletë
Примери:
Билет за премиерна претстава.
Билет за посета на замок.
Изведенки
билетче ср.
мн. билетчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК