а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биосфера

(едн.) биосферата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25733
Целокупниот простор на Земјата и на атмосферата населен со живи организми.
Англиски: biosphere
Употреба: Екологија
Изведенки
биосферен прид.
биосферниот
Пример: биосферен резерват