а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биотоп

мн. биотопи
Вид збор: Именка, машки род
Севкупен биолошки простор.
Англиски: biotope
Употреба: Екологија
Примери:
Борот е вештачки биотоп и сѐ додека тој не воспостави рамнотежа со природата, боровиот четник ќе биде присутен и ќе прави штета.