а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биофизика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Наука за физичките процеси во живите организми.
Англиски: biophysics Албански: biofizika
Употреба: Физика
2. Физика применета во медицината.
Англиски: biophysics Албански: biofizika
Употреба: Медицина
Изведенки
1. биофизичар м.
мн. биофизичари
2. биофизички прид.
биофизичкиот