а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биохемичар

мн. биохемичари
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист по биохемија.
Англиски: biochemist
Употреба: Хемија
Изведенки
биохемичарка ж.
мн. биохемичарки