а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бирач

мн. бирачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50197
избирач
Англиски: selector, elector
Изведенки
бирачки прид.
бирачкиот
Пример: бирачко тело
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК