а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биринџи

Вид збор: Придавка
Ранг: 40616
прв, најдобар, најспособен
Англиски: first Турски: birinci
Употреба: Неменлив збор
Примери:
биринџи чедо
биринџи тутун
биринџија мајстор
биринџија рибар
Изведенки
биринџија прид.