а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бирник

мн. бирници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што собира данок.
Англиски: tax collector
Употреба: Архаизам
Примери:
Тој беше бирник воин.
Коњички дружини на бирници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК