а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бирократија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21245
1. Систем и начин на управување, на владеење на чиновничкиот апарат.
Англиски: bureaucracy Албански: burokraci
Употреба: Административен термин
2. Административен апарат во државните установи и во стопанските организации што се поставува над вистинските носители на репродуктивниот труд.
Англиски: bureaucracy Албански: burokraci
Употреба: Административен термин
3. чиновнички апарат
Англиски: bureaucracy Албански: burokraci
Употреба: Разговорно
4. претерано, бесмислено администрирање
Англиски: bureaucracy Албански: burokraci, administrim i tepruar
Употреба: Разговорно