а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бирократ

мн. бирократи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13314
1. Претставник на бирократскиот систем на управа.
Англиски: bureaucrat Албански: burokrat, byrokrat
Примери:
Градски бирократ.
Млад бирократ.
2. Чиновник, строг формалист.
Англиски: bureaucrat Албански: byrokrat
Употреба: Иронично
Примери:
Бирократ во работата.
Шалтерски бирократи.
Изведенки
бирократски прид.
бирократскиот
Пример: Бирократски систем. Бирократски однос.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК