а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биро

мн. бироа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4686
1. Одделение на претпријатие, установа.
Англиски: office Албански: zyrë, byro
Употреба: Административен термин
Примери:
Проектантско биро.
Информативно биро.
2. Раководно тело.
Англиски: bureau Албански: byro, udhëheqësi
Употреба: Административен термин
Примери:
Партиско биро.
Секретар на бирото.
3. Работна маса.
Англиски: desk Албански: tryez pune
Примери:
Канцелариско биро.
Седна на столот зад бирото.
Архиварите вадеа документи од бироата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК