а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бир

мн. бирови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48277
Тоа што го давале верниците на манастир или на свештеник, давачка во пари или прехранбени продукти.
Англиски: donation Турски: bir
Употреба: Архаизам , Црковен термин
Примери:
Тој бир отпаднал на печатењето на неговите книги како народна дотација.
Дал бир грав и грутка сирење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК