а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бисексуален

бисексуалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40181
1. Што има признаци на двата пола, двополов.
Употреба: Медицина
Примери:
Бисексуален човек.
2. Што има сексуална наклоност кон лица од двата пола.
Англиски: bisexual
Примери:
Бисексуална жена.
Бисексуално момче.
Изведенки
бисексуалец м.
мн. бисексуалци
бисексуално лице
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК