а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бисерен

бисерниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14065
1. Што е направено од бисер.
Англиски: made of pearls
Примери:
Бисерен ѓердан.
Бисерна низа.
Бисерно зрно.
2. Што личи, потсетува на бисер.
Примери:
Бисерни заби.
Бисерни ѕвезди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК