а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бисерница

мн. бисерници
Вид збор: Именка, женски род
Тамбура со врвен квалитет, со примат кај овој вид инструменти.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Звук од бисерница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК