а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бисерче

Види и: бисер (м.)
мн. бисерчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 34302
бисер
Англиски: pearl Албански: margaritar
Употреба: Деминутив
Примери:
Ми се скина бисерчето.
Многу бисерчиња се нижеа низ погледот.