а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биста

мн. бисти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11713
Вајарско дело што го претставува човечкото тело до појас.
Англиски: bust
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
бронзена биста
мермерна биста
биста на млад херој