а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бистро

мн. бистроа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13770
Мал ресторан за брза храна, експрес-ресторан.
Англиски: bistro Француски: bistrot Албански: bistro
Употреба: Гастрономија
Примери:
Бистро на плоштадот.
Неколку бистроа во центарот на градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК