а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

битен

битни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3685
Што ја прави суштината на нешто, што е главно обележје, што е основен, главен.
Англиски: substantial, essential
Примери:
битен факт
битна претпоставка
битно прашање
битни карактеристики
Изведенки
битност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК