а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

битие

мн. битија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2322
1. Тоа што живее, суштество.
Англиски: being Албански: qënje
Примери:
сопствено битие
слабо битие
новородено битие
2. живот, суштествување
Англиски: being Албански: qënje, krijesë
Примери:
човечко/човеково битие
бестелесно битие
современо битие
национално битие