а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

би

Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 635
1. Стана, се случи.
Англиски: became
Употреба: Архаизам
Примери:
И би светлост.
Би свадба и помина.
2. Тепа, бие - аористна форма.
Англиски: beat
Употреба: Архаизам
Примери:
Толку многу ги би децата, рацете го заболеа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК