а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благајна

мн. благајни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24012
1. Орман во кој се чуваат пари, хартии од вредност, каса.
Англиски: safe Албански: arkë, kasafortë
Примери:
Голема, метална благајна.
2. Канцеларија или одделение на претпријатие или установа каде што се врши уплата и исплата на парични средства.
Англиски: pay office Албански: kasë, sportel
Употреба: Економија
Примери:
Благајната е во ходникот десно.
Одете во благајна!
3. Просторија со отвор или прозорец каде што се продаваат влезници, билети.
Англиски: ticket office Албански: sportel, kasë
Употреба: Економија
Примери:
Благајна на кино „Вардар“.
Благајна на автобуската станица.
Изведенки
благајнички прид.
благајничкитот
Пример: Благајнички извештај. Благајничка служба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК