а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благодарејќи

Вид збор: Прилог
Ранг: 4431
со помош, со посредство
Англиски: thanks to
Примери:
Само благодарејќи на големата братска љубов, делбата стана со арно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи