а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благонаклонет

благонаклонетиот
Вид збор: Придавка
Пријателски расположен, пресретлив, љубезен.
Англиски: well disposed
Примери:
Благонаклонет човек.
Благонаклонет однос.
Благонаклонета насмевка.
Изведенки
1. благонаклонетост ж.
2. благонаклонето прил.
Пример: Гледаат благонаклонето на новите странски инвестиции.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК