а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благопријатен

благопријатни
Вид збор: Придавка
Ранг: 25435
Што потпомага во нешто, корисен; што води до успех.
Англиски: pleasant, useful
Примери:
благопријатен ветер
благопријатна зима
благопријатна светлина
благопријатно дејство
благопријатен исход
благопријатен знак
благопријатна позиција
Изведенки
1. благопријатно прил.
Пример: Благопријатно ме топлеше сонцето.
2. благопријатност ж.