а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благоразумен

благоразумниот
Вид збор: Придавка
1. Што добро обмислува.
Англиски: reasonable
Примери:
Благоразумен човек.
Чесни и благоразумни занаетчии.
2. Што е својствено на таков човек.
Примери:
Благоразумна мисла.
Благоразумни барања.
Изведенки
1. благоразумно прил.
Пример: Постапи благоразумно.
2. благоразумност ж.