а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благословен

благословениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8264
1. Што примил благослов.
Англиски: blessed Албански: i bekuar
Употреба: Религија
Примери:
благословен свештеник
благословено новороденче
благословени младенци
2. благотворен, корисен
Англиски: blessed Албански: i bekuar
Примери:
благословен дожд
благословен напор
благословена работа
благословена зима
благословени жртви
3. среќен, блажен
Англиски: blessed Албански: i bekuar
Примери:
Благословена старост.
Благословена душа.
Благословено срце.
Благословено време.
Изрази
Благословена состојба - состојба на бременост.