а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благослови

благословат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6724
1. Даде благослов.
Англиски: bless Албански: bekoj
Употреба: Религија
Примери:
Тој ја благослови куќата.
Кумот го благослови новороденчето да расте големо.
Селаните ќе го благословат.
2. Со обред (најчесто црковен) искаже молба за божја милост и помош.
Англиски: bless Албански: bekoj
Примери:
Свештеникот ги благослови младенците пред олтарот.
Благослови владико!
Изведенки
1. благословува несв.
благословуваат
2. благословување ср.
глаг. им.