а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благота

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28862
1. блажина
Англиски: sweetness Албански: ëmbëlsi, butësi
2. Општ назив за млекото и млечните производи.
Англиски: dairy Албански: bylmet
Примери:
Благота од овците.
Каците се полни со ланска благота.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК