а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благува

благуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 44280
1. Ужива, се насладува на животот, живее во задоволство.
Англиски: enjoy Албански: shijoj
Примери:
Маалските момчиња благуваа по цела ноќ.
Скокаше од радост, без мисла благуваше во раскошна убавина.
2. блажи
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
благување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК