а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благун

мн. благуни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24990
1. Bид даб што има благи лисја или благи желади.
Латински: Quercus pubescens Англиски: Downy Oak Албански: lis
Употреба: Ботаника
Примери:
стар благун
Ова е даб благун.
2. Bид круша што има крупни и многу слатки плодови.
Англиски: pear Албански: dardhë
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК