а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бланшира

бланшираат; бланширајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Обелува, кратко проврие.
Англиски: blanch Француски: blanchir Албански: zbardhoj
Примери:
Домаќинката најпрвин ја бланшира боранијата.
2. Бојоса коса со козметички препарат да изгледа бела.
Англиски: bleach Француски: blanchir Албански: zbardhoj
Примери:
Ја бланшира косата.