а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блиндиран

блиндираниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 39749
Што е заштитен со челичен оклоп.
Англиски: armoured
Употреба: Воен термин
Примери:
Блиндиран воз.
Блиндирана кола.
Блиндирани возила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК