а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блокче

мн. блокчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12266
1. блок
Англиски: memo pad Албански: bllok i vogël
Употреба: Деминутив
2. бележник, нотес
Англиски: memo pad Албански: notes, fletore për shënime
Примери:
Дописникот го прелистуваше своето блокче.
Студентот го отвори коженото блокче.