а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блуди

блудат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19412
1. скита, лута
Англиски: roam Албански: endet, bredh
Примери:
Тој блудеше по светот.
2. Се насочува, преминува без да се сосредоточи од еден на друг предмет (за очи, поглед, мисла).
Англиски: wander Албански: endem, shëtis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Очите му блудеа во небото со нем унес.
Неговиот поглед блудеше далеку зад мене.
Неговите мисли блудеа по чудните настани од овој ден.
Изведенки
блудење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК