а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блуди

блудат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19581
1. скита, лута
Англиски: roam Албански: endet, bredh
Примери:
Тој блудеше по светот.
2. Се насочува, преминува без да се сосредоточи од еден на друг предмет (за очи, поглед, мисла).
Англиски: wander Албански: endem, shëtis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Очите му блудеа во небото со нем унес.
Неговиот поглед блудеше далеку зад мене.
Неговите мисли блудеа по чудните настани од овој ден.
Изведенки
блудење ср.
глаг. им.