а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блуткав

блуткавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22871
1. Храна, пијалак без одреден вкус.
Англиски: tasteless
Употреба: Гастрономија
Примери:
Храната имаше блуткав вкус.
Водата е млака и блуткава.
2. безвреден, слаб
Англиски: weak
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сивите и блуткави сцени не ѝ оставија впечаток на публиката.
Изведенки
блуткавост ж.