а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богословија

мн. богословии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28434
Училиште во кое се изучува богословието, зграда во која е сместено ваквото училиште.
Англиски: theology
Употреба: Образование , Црковен термин
Примери:
Јас знаев само дека богословија значи учење за поп.
Изведенки
богословски прид.
богословскиот
Пример: Богословска униформа.