а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боготвори

боготворат
Вид збор: Глагол, несвршен
обожава
Англиски: worship
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Ќе и ги исполни сите желби, ќе ја боготвори како ангел.
Тие го боготвореле својот учител.
Изведенки
боготворење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК