а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богочовек

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29328
Човек со божји особини; Исус, синот божји во лик и тело на човек.
Примери:
Сите вистини на Православието се изведуваат од една вистина и се сведуваат на едната вистина, безгранична и вечна, а таа вистина е богочовекот Христос.
Најголемата тајна што секој човек ја носи во себе е тајната на богочовекот, не знаејќи дека му е дадено правото самиот тоа да биде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК