а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бодар

бодри
Вид збор: Придавка
Ранг: 21518
Што е многу витален, исполнет со енергија.
Англиски: energetic, vigorous
Примери:
Тој беше низок, весел, бодар човек.
Изведенки
1. бодрост ж.
2. бодро прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК