а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

божем

Вид збор: Честичка
Ранг: 892
За воведување сомневање во тоа што се тврди, како да било, како да е така.
Англиски: as if
Примери:
Се преправа, божем ништо не знае.
Тогаш наскоро било објавено дека божем Кушо е убиен, а наместо него бил погребан некој друг.
Изрази
Гази божем по јајца - оди многу внимателно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК