а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болид

мн. болиди
Вид збор: Именка, машки род
1. Голем метеор што паѓа на земјата во вид на сјајна топка видливо и дење.
Англиски: meteor Албански: meteor
2. тркачки автомобил
Англиски: racing car Албански: bolid, makinë garash
Примери:
Болидот на Ферари беше прв во трката.