а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болница

мн. болници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 769
Установа за сместување и стручно лекување на болни.
Англиски: hospital Албански: spital
Употреба: Медицина
Примери:
Душевна болница.
Детска болница.
Полска болница.
Тој лежеше во болница три месеци.