а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болнички

болничкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5965
Што се однесува на болница.
Англиски: hospital
Употреба: Медицина
Примери:
Болнички мантил.
Болничка соба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК